Reseptilääke

PARACETAMOL/CODEIN ORION 500/30 mg tabletti 1 x 20 fol

2,79
Vain kirjautuneet asiakkaat voivat tilata tämän tuotteen. Ole hyvä ja kirjaudu sisään tai rekisteröidy käyttäjäksi.
Reseptilääke
Korvattava
Peruskorvaus 40 %
Viitehinta: 2,78 €
Tuote on poistunut myynnistä. Hae tuotehaun kautta myynnissä olevat valmisteet.

Vaikuttava aine

parasetamoli, kodeiini

Käyttötarkoitus

Tilapäinen kohtalaisen tai voimakkaan kivun lievitys.

Annostus

Lääkärin ohjeen mukaan.

Lääkkeen ottaminen

Tabletti niellään kokonaisena vesilasillisen kera. Lääkkeen ottaminen ruoan kanssa voi viivyttää vaikutuksen alkamista.

Vaikutustapa

Parasetamoli ja kodeiini lievittävät kipaistimusta aivoissa eri vaikutusmekanismeilla. Parasetamoli lievittää kipua ja alentaa kuumetta, mutta sen tarkkaa vaikutusmekanismia ei tunneta. Kodeiini kuuluu opioideihin, jotka lievittävät kipua vaikuttaen keskushermostoon. Osa kodeiinista pilkkoutuu elimistössä morfiiniksi.

Haittavaikutukset

Lääke voi joskus aiheuttaa väsymystä, päänsärkyä, uneliaisuutta, tokkuraisuutta, pahoinvointia, oksentelua ja ummetusta.

Jos lääke aiheuttaa väsymystä, tarkkaavaisuus liikenteessä voi heikentyä.

Alkoholin käyttöä tulee välttää lääkityksen aikana.

Raskaus ja imetys

Lääkärin harkinnan mukaan raskauden aikana. Lääkettä ei tule käyttää imetyksen aikana.

Säilytys

Tämä lääkevalmiste ei vaadi erityisiä säilytysolosuhteita, eli voidaan säilyttää huoneenlämmössä (+15-25°C).

Ulkonäkö

Valkoinen, pyöreä, kaksitasoinen, viistoreunainen tabletti, jonka toisella puolella on jakouurre.

Vaihtokelpoinen tuote

Nimi Pakkauskoko Hinta Viitehinta Korvattavuus Korvattu hinta
PANACOD 500/30 mg tabletti 1 x 20 fol
(Reseptilääke)
1 x 20 fol 2,74 2,74 € Korvattava
Peruskorvaus 40 %
3,08 €
PARAMAX-COD 500/30 mg tabletti 1 x 20 kpl
(Reseptilääke)
1 x 20 kpl 2,30 2,74 € Korvattava
Peruskorvaus 40 %
2,81 €
ALTERMOL 500/30 mg tabletti 1 x 20 fol
(Reseptilääke)
1 x 20 fol 2,24 2,74 € Korvattava
Peruskorvaus 40 %
2,78 €

Selaa myös nämä tuoteryhmät: MUUT KIPU- JA KUUMELÄÄKKEET, MUUT KIPU- JA KUUMELÄÄKKEET, PARASETAMOLIA SISÄLTÄVÄT KIPU- JA KUUMELÄÄKEET
© 2018 Lääketietokeskus